Literatura niemiecka w sztuce filmowej

Przedział wiekowy 13-bez ograniczeń
Forma prezentacja, warsztaty, wykład

Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych na wspólną podróż po najbardziej znanych adaptacjach filmowych powstałych na bazie literackich bestsellerów autorstwa pisarzy niemieckojęzycznych. Spotkanie będzie miało charakter warsztatów poprzedzonych krótką prezentacją. Często powiada się: „Film był dobry, ale książka jeszcze lepsza” – jednak zasada ta nie zawsze się sprawdza. Prezentacja będzie miała na celu zwrócenie uwagi na niezwykłą wartość filmowych adaptacji literatury, które odróżniają się zasadniczo od masowego produktu, jakim jest tzw. „kino popcornu”. Uczniowie poznają tytuły wartościowych, często tzw. kasowych, filmów i ich krótki opis. Będą to filmy, których scenariusz powstał na kanwie niemieckojęzycznych dzieł przetłumaczonych również na język polski. Sprawdzimy, czy prawdą jest to, co powiedział słynny brytyjski autor kryminałów John Le Caree, że przekształcenie książki w film jest jak „przekształcenie krowy w kostkę rosołu”. Po prezentacji przeprowadzone zostaną grupowe warsztaty o charakterze zabawowo-quizowym.

Lokalizacja Wydział Humanistyczny, Centrum Nauk Humanistycznych, ul. Obitza 1, sala 109