„Amen, dico, przez kierz łyko...”, czyli kilka słów o staropolskiej wiedźmie

Przedział wiekowy bez ograniczeń
Limit miejsc -
Forma wykład
Zajęcia w formie zdalnej (webinar/wideokonferencja).
Udział w zajęciach wymaga urządzenia (komputer, smartfon, tablet) z dostępem do internetu oraz kamerką wideo i mikrofonem.

W trakcie wykładu prelegentka zabierze uczestników w podróż do XVI i XVII-wiecznej Polski. Oprowadzi wszystkich po magicznym świecie wyobraźni naszych przodków. Opowie o różnych formułach magicznych stosowanych przez czarownice, a także wyjaśni, na czym polega pokrewieństwo wiedźm z babami, jędzami i mierzienicami. Czy jest jakaś różnica, gdy o kobiecie uprawiającej magię powiemy czarownica, a nie wiedźma? Dlaczego kominy i zakamarki w domach określano babimi górami? Skąd Sienkiewicz czerpał inspirację, tworząc postać słynnej wiedźmy Horpyny? W którym dawnym tekście znajdziemy największą liczbę imion słowiańskich demonów? Które miejscowości w I Rzeczpospolitej określamy mianem centrów czarostwa? Czy dziś pamiętamy o ofiarach XVI i XVII-wiecznych stosów? Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowiedzi udzieli prowadząca. Mile widziane są również aktywność i głos ze strony uczestników

Link do spotkania: meet.google.com/qcq-qzxo-oju 

Identyfikator spotkania zostanie udostępniony osobom zapisanym 24 godziny przed planowanymi zajęciami w zakładce "Moje rezerwacje" na koncie użytkownika na stronie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Zajęcia odbędą się przy wykorzystaniu platformy komunikacji wideo Google Meet. Limit miejsc na poszczególne webinary zależny będzie od dostępnych zasobów technicznych.
Dostęp do usługi Google Meet może wymagać założenia konta przez uczestnika, zaakceptowania regulaminu oraz polityki prywatności firmy Google LLC oraz zainstalowania odpowiedniego oprogramowania dostarczanego przez usługodawcę.

Wyłączenia odpowiedzialności:
Organizator nie odpowiada za jakość połączenia wideo i audio między uczestnikiem zajęć a wyżej wymienionymi usługami.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Terminarz

  • 22 września

    • 09:00 - 09:50
      brak miejsc

Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc nie jest wymagana.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.