Magiczne właściwości gazów

Przedział wiekowy bez ograniczeń
Limit miejsc 100
Forma pokaz
Zajęcia w formie zdalnej (webinar/wideokonferencja).
Udział w zajęciach wymaga urządzenia (komputer, smartfon, tablet) z dostępem do internetu oraz kamerką wideo i mikrofonem.

POKAZ DOŚWIADCZEŃ. Słowo gaz kojarzy się głównie z wodą gazowaną i ogrzewaniem gazowym. Zapewne domyślacie się, że to nie wszystkie gazy. Powietrze, którym oddychamy też jest gazem. Hel do napełniania baloników – to również gaz. Poznamy ich niezwykłe właściwości. Poznacie różnicę między bardzo lekkim helem (He) a superciężkim sześciofluorkiem siarki (SF6). Hel unosi baloniki. Ale czy zawsze? A co jest takiego niezwykłego w sześciofluorku siarki (heksafluorku siarki)? Czy w takim gazie można pływać jak w wodzie? Oprócz tego na pokazie zaprezentujemy eksperymenty z bardzo niskimi temperaturami, m.in. z ciekłym azotem i suchym lodem. Taki lód nigdy się nie topi, ale zamienia się bezpośrednio w gazowy dwutlenek węgla (CO2). Można nim napełnić bańki mydlane, które zachowują się jak „białe kamienie”. A co się stanie gdy zamrozimy jakiś przedmiot w ciekłym azocie (to skroplony gaz!)? Pokażemy również jak wykonać samopompujące baloniki i jak wytworzyć sztuczną gęstą mgłę. Pokazy planujemy zorganizować w czasie rzeczywistym on-line (LIVE), z możliwością zadawania pytań po zajęciach.

Identyfikator spotkania zostanie udostępniony osobom zapisanym 24 godziny przed planowanymi zajęciami w zakładce "Moje rezerwacje" na koncie użytkownika na stronie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Zajęcia odbędą się przy wykorzystaniu platformy komunikacji wideo Google Meet. Limit miejsc na poszczególne webinary zależny będzie od dostępnych zasobów technicznych.
Dostęp do usługi Google Meet może wymagać założenia konta przez uczestnika, zaakceptowania regulaminu oraz polityki prywatności firmy Google LLC oraz zainstalowania odpowiedniego oprogramowania dostarczanego przez usługodawcę.

Wyłączenia odpowiedzialności:
Organizator nie odpowiada za jakość połączenia wideo i audio między uczestnikiem zajęć a wyżej wymienionymi usługami.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Terminarz