Wpływ nowoczesnej myśli technicznej na rozwój polskiego rolnictwa

Przedział wiekowy 13-bez ograniczeń
Limit miejsc 100
Forma prezentacja
Zajęcia w formie zdalnej (webinar/wideokonferencja).
Udział w zajęciach wymaga urządzenia (komputer, smartfon, tablet) z dostępem do internetu oraz kamerką wideo i mikrofonem.

 Początek XXI wieku jest wyjątkowy dla polskiego rolnictwa, szczególnie widać to po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Zarządzanie gospodarstwem już nie jest tak uciążliwe. W Wielu polskich gospodarstwach wprowadzono nowoczesne technologie, a rolnicy mają do dyspozycji nowej generacji maszyny i urządzenia. Nowoczesne ciągniki i kombajny zamiast kół mają długie gumowe gąsienice, które nie pozostawiają na polu głębokich kolein i utrzymują przyczepność nawet na wilgotnym gruncie. Coraz częściej wykorzystuje się precyzyjne siewniki, które zastępują dwie czynności: orkę i uprawę. Siewniki nawozów sterowane są za pomocą nawigacji GPS. Wynalazek ten pozwala na mądre i oszczędne pod każdym względem nawożenie pól. Poza tym ostrożne nawożenie pól jest bardzo ekologiczne, pozwala chronić środowisko naturalne. Specjalne programy komputerowe oraz nawigacja GPS ułatwia zaprogramowanie idealnej trasy przejazdu ciągnika po polu, uwzględniając m.in. szerokość narzędzia zawieszonego bądź przyczepionego do ciągnika. W ostatnich latach do pracy w rolnictwie wykorzystywane są drony. Zastosowanie w nich nowoczesnych kamer i innych urządzeń umożliwia m.in. tworzenie tzw. map podczerwieni, na podstawie których ustalane jest m.in. występowanie chorób i zachwaszczenie pola.

Identyfikator spotkania zostanie udostępniony osobom zapisanym na tydzień przed planowanymi zajęciami w zakładce "Moje rezerwacje" na koncie użytkownika na stronie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Zajęcia odbędą się przy wykorzystaniu platformy komunikacji wideo Google Meet lub Zoom.us w zależności od dostępnych zasobów technicznych.
Dostęp do wyżej wymienionych usług może wymagać założenia konta przez uczestnika, zaakceptowania regulaminu oraz polityki prywatności firmy Google LLC lub Zoom Video Communications Inc. oraz zainstalowania odpowiedniego oprogramowania dostarczanego przez usługodawcę.

Wyłączenia odpowiedzialności:
Organizator nie odpowiada za jakość połączenia wideo i audio między uczestnikiem zajęć a wyżej wymienionymi usługami.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Terminarz