Powietrze - poczuj dobrą atmosferę!

Forma pokaz, warsztaty

Czy wiesz, że dawniej każdy gaz uznawano za powietrze? Dopiero w 1774 r. francuski fizyk i chemik Antoine Lavoisier przeprowadził pierwszą analizę jego składu. Powietrze pozwala nam żyć, odczuwać zapachy, słyszeć. Bez niego samoloty nie mogłyby latać, a żaglówki pływać. Zapraszamy do udziału w odlotowych aktywnościach przygotowanych przez ekspertów Fundacji Uniwersytet Dzieci. Pokaz 1.Jak nadmuchać balon bez wysiłku? W czasie pokazu mali naukowcy poznają niesamowite właściwości powietrza. Zbudują balonowy silnik odrzutowy, zobaczą jak strumień powietrza rozkręca balonową karuzelę oraz napompują balony bez użycia ust i pompki. Warsztaty 2. Dlaczego samolot lata? Uczestnicy warsztatów samodzielnie stworzą papierowe modele samolotów oraz przekonają się jaki wpływ na wysokość, kierunek, zasięg i prędkość lotu ma kształt i budowa skrzydeł. Porównają również skonstruowane modele i przekonają się czym jest hamulec aerodynamiczny. Warsztaty 3. Skąd się bierze zapach perfum? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się co powoduje, że kwiaty pachną i do czego służy ten zapach. Dowiedzą się również czym są olejki eteryczne i samodzielnie stworzą kwiatowe perfumy, które będą mogli zabrać do domu. Warsztaty 4.Czy dźwięk można tylko usłyszeć? W trakcie warsztatów uczestnicy zaobserwują czym jest dźwięk. Dowiedzą się gdzie najlepiej się rozchodzi oraz co dzieje się z nim w kosmosie.

Lokalizacja Biblioteka Uniwersytecka, ul. Oczapowskiego 12B, III piętro, sala 306,

• dostępnych miejsc: 5