Wihajster i inne majstersztyki. O germanizmach w codziennym (u)życiu

Przedział wiekowy pow. 16
Forma warsztaty, wykład

Zapraszam uczniów klas ponadgimnazjalnych na wykład w elementami warsztatów, którego tematem będą używane w naszym codziennym życiu wyrazy zapożyczone z języka niemieckiego. Następstwem polsko-niemieckiego sąsiedztwa i wzajemnego przenikania się kultur jest istnienie w zasobach leksykalnych języków obu krajów, w szczególności w języku polskim, licznych zapożyczeń. Takie słowa jak ‘sznur’, ‘dach’, ‘burmistrz’, ‘jarmark’ zadomowiły się na stałe w języku polskim i dziś już prawie nikt nie docieka ich etymologicznych powiązań. W trakcie wykładu przedstawione zostaną wybrane (te bardziej i te mniej powszechne) germanizmy, ich znaczenie oraz etymologia. Słuchacze otrzymają również do wykonania kilka ćwiczeń utrwalających tematykę zajęć.

Lokalizacja Wydział Humanistyczny, Centrum Nauk Humanistycznych, ul. Obitza 1, sala 14